Tarif, Yemek

Popeyes / KFC Lezzetinde Çıtır Tavuk Tarifi

Bizim çocukların fastfood ile pek arası yok. Dışarıda yemek yemeyi aşermeye kadar vardıran çıtır tavuk ve de patates kızartmasını saymazsak tabi…

Ne yalan söyleyeyim; çocuklar bir yana bizim bile zaman zaman canımız çekiyor. Hal böyle olunca bu lezzeti ben evde yakalayamaz mıyım diye bir iki girişimim oldu. Her zamanki gibi internetteki tariflerden yola çıkıp kendi yolumu buldum 😅

Hazırsanız sizlere evinizi KFC / Popeyes gibi kokutacak; evlatlarınızı ağız şapırtısı sesleri arasında “oha baya iyi” tepkisine sürükleyecek, pane derdine düşmeden kolayca hazırlanabilecek bir çıtır tavuk tarifim var. Ama görüntüsü yok 😊 Bizdeki lezzetler, obamız genelde aç olduğundan, görüntülemeye fırsat kalmadan mideleri bayrama kavuşturmuş oluyor.

Malzemeler

1,3 kg tavuk göğüs eti

1 maden suyu ( dibinde 1,5 parmak kaldı )

1 çay kaşığı karbonat

1 yumurta

2 çorba kaşığı un

1 su bardağı galeta unu

1 su bardağı ufalanmış mısır gevreği

2 tatlı kaşığı tatlı toz kırmızı biber

1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber

1 tatlı kaşığı karabiber

1,5 tatlı kaşığı tuz

5 diş ezilmiş sarımsak

1,5-2 parmak kalınlığında kestiğimiz tavuk göğüslerini, baharatlar ve ezilmiş sarımsak ile ovuyoruz. Sonrasında üzerine maden suyu, yumurta, karbonat ve unu dökerek karıştırıyoruz. Minimum 30 dk, mümkünse daha uzun olmak üzere dolapta dinlendiriyoruz. Bir kapta galeta unu ve ufalanmış mısır gevreğini karıştırıyoruz. Tavuk göğüslerini bu karışıma bulayıp fazla bekletmeden bol kızgın yağda kızartıyoruz.

Bu lezzet şöleni sonrasında ev ahalisinin yorumlarına gelecek olursak; çıtırlığı KFC / Popeyes’dan daha iyi, baharat lezzeti biraz daha artırılabilir oldu. Ben çocuklara acı gelebileceğini düşündüğümden acı biber konusunda biraz cimri davranmıştım. Siz damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz.

Afiyet olsun 🤤

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s